Leírás
A Nemzeti Hauszmann Program célja, hogy Magyarország kiemelkedő Értékű szellemi és kulturális öröksége, a Budavári Palotanegyed újra a 19-20. század fordulóján, a városrész fénykorában kialakult arcát mutassa úgy, ahogy azt Hauszmann Alajos építész megálmodta. Horthy Miklós kormányzóvá választása és a Habsburg-ház trónfosztása után alakult meg a Magyar Királyi Testőrség, amely megőrizte a korábbi testőrségek hagyományait és a kor követelményeinek megfelelően látta el a napi szolgálatot a Budai Várban. Az új testület feladatkörét kiterjesztették Horthy Miklós kormányzó és családtagjainak védelmére is. Az őrszolgálat számára 1853-1854 között külön főőrségi épületet emeltek a budai Várban, az elit katonák szolgálati helyén, melyet 1901-ben elbontottak. A Főőrség új épülete Hauszmann Alajos tervei alapján 1903-ra épült fel, trófeákkal és katonai sikereket ábrázoló reliefekkel és domborművekkel díszítették. A Főőrségi épület földszintjén a szolgálati helyiségek, míg az emeleten a katonák körletei kaptak helyet. A második világháborúban az épület megsérült, majd később lebontották. A ma látható épület 2020-ban épült újjá és a Királyi Palota Hunyadi udvarában található.
Előlap: Az emlékérme előlapján, középmezőben a Budavári Palota Szent István-termének falikárpit-mintáját idéző két díszítőmotívum-sor ívelt ábrázolása látható. A díszítőmotívum-sorok ábrázolása alatt, az előtérben a Budavári Palota 19-20. századi századfordulós állapotot
tükröző homlokzatának részlete látható. Az előlapon találhatóak a törvényes fizetőeszközök kötelező elemei: a „MAGYARORSZÁG” felirat, a „3000 FORINT” értékjelzés, a “2024” verési évszám és a „BP.” verdejel.
tükröző homlokzatának részlete látható. Az előlapon találhatóak a törvényes fizetőeszközök kötelező elemei: a „MAGYARORSZÁG” felirat, a „3000 FORINT” értékjelzés, a “2024” verési évszám és a „BP.” verdejel.
Hátlap: Az emlékérme hátlapján a Nemzeti Hauszmann Program keretében újjáépített Főőrség épületrészletének – bal oldalon vonalas, középen makettszerű, jobb oldalon plasztikus – ábrázolása látható. Az épületábrázolás alatt a „FŐŐRSÉG” felirat olvasható. A hátlap szélén, jobb oldalon található az emlékérmét tervező Endrődy Zoltán iparművész mesterjegye.