Leírás
Harsányi János magyar származású, közgazdasági Nobel-emlékdíjas tudós elsődleges kutatási területe a játékelmélet volt, a közgazdasági Nobel-emlékdíjat a nem teljes információs játékokkal kapcsolatos eredményeiért kapta 1994-ben John Forbes Nashsel és Reinhard Seltennel megosztva „A nemkooperatív játékok elméletében az egyensúlyelemzés terén végzett úttörő munkásságért”. A játékelmélet terén az első közgazdasági Nobel-emlékdíj az ő nevükhöz köthető. Harsányi János játékelméleti eredményei a közgazdaságtan egészére, és azon keresztül a mindennapi életre is hatással vannak mind a mai napig. A fegyverzetellenőrzési és leszerelési tárgyalásoktól kezdve, a frekvenciaaukciókig láthatjuk és tapasztalhatjuk hatását.
Előlap: Az előoldal központi motívuma egy háromszög alakú végtelen lépcsősor ábrázolása, mely egy hierarchikus struktúrát reprezentál. A lépcsősor korlátja bal oldalon, a lépcsősor középpontjából kiemelkedő létra jobb oldalon szakítja meg a központi motívumot határoló körvonalat. Harsányi Nobel-emlékdíjat érdemlő eredményét szimbolikusan mutatja be az előoldal, miszerint egy végtelen regressziót (melyet a lépcsősor reprezentál) váltott ki egy jóval egyszerűbb fogalommal (melyet a létra testesít meg). Az emlékérmék kötelező elemei is az előoldalon találhatóak: szélén, felső köriratban a „MAGYARORSZÁG” felirat, lent a „10 000” értékjelzés és a „FORINT” felirat, bal oldalon, a korlát ábrázolása alatt a biztonsági elemet is tartalmazó „BP.” verdejel, jobb oldalon, a létra szárai között, függőlegesen a „2020” verési évszám olvasható.
Hátlap: A tematikai oldal a közgazdasági Nobel-emlékdíjas kutatót mutatja be, központi motívuma Harsányi János portréja, melytől fent, balra a HARSÁNYI, jobbra a JÁNOS felirat, a neves tudós születési és halálozási évét megjelenítő 1920 – 2000 évszámok jobb oldalon, lent olvashatók köriratként. A portré alatt a tervező Pelcz Balázs szobrászművész mesterjegye látható.