HOGYAN KÉSZÜLNEK AZ ÉRMÉK, ÉRMEK?
Grafikai tervezés
Az érme vagy érem gyártását a grafikai tervezés előzi meg. A grafikai terveket általában szobrász-, vagy éremművészek készítik, rendszerint A4-es méretben, a tervezett eredeti mérethez képest nagyítva. A grafikai terven a tervező jelöli a gyártandó veret kivitelezésére, így a fényezésre, mattításra, különböző felületi kiképzésekre vonatkozó elképzeléseit is.


A gipszmodell készítése
A gipszmodell faragása még mindig nagyobb méretben – akár 240 -300 mm-es átmérőben – ábrázolja az érmeképet, de míg a grafikai terv 2D-s és maximum árnyékolással jelöltek a mélységek és magasságok, a gipszmodellen a tervezőművész ehhez már hozzárendeli a harmadik dimenziót is, teret adva a plasztikának, az ún. relief elemeknek. (kép)
A szerszámgyártás
A Pénzverő munkája a gipszmodell elkészültével kezdődik, amelynek első lépése a szerszámgyártás. A jóváhagyott gipszmodellt olyan 3D-s szkennerre helyezzük, ahol lézerfény másolja le a felületet és számítógépes fájlként rögzíti annak minden egyes részletét. Ugyancsak számítógépes szoftver segítségével a Pénzverő programozója szükség esetén módosítja, korrigálja a bemásolt képeket, de kizárólag verhetőségi, gyárthatósági szempontok miatt, az éremképek művészi koncepcióján nem változtatva. Az éremképek digitális véglegesítését követően az adatok továbbításra kerülnek a CNC gravírozógépre.


A CNC gravírozás
A CNC gravírozógép egy lágy, ötvözött acél felületére gravírozza a digitalizált tervet. Egy-egy éremoldal tervét két szakaszban gravírozza. Első lépésben durva vágással eltávolítja a fölösleges fém nagy részét. A második, ún. simító fogással a terv legaprólékosabb részletei is megjelennek az acél felületén. Az így elkészült szerszámot nevezzük redukciós apatőnek. Ahogy a nevéből is kitűnik, a gipszmodell nagyított éremképével szemben a gravírmaró a gyártandó veret eredeti méretére redukálva, és plasztikailag is az eredeti megjelenítésben – pozitív éremképpel – készíti el az apatövet.
A vésnök
A CNC marógép által készített apatövet a vésnök veszi munkába: kézi munkával eltávolítja a gépi megmunkálás hibáit, valamint megerősíti a felületen a tervnek megfelelően az apró részleteket. (Különösen fontos hangsúlyoznunk, hogy a szerszámok elkészítéséhez – akár közvetlen veréshez, akár vezérszerszámozáshoz készülnek – a benyomás során minden esetben nélkülözhetetlen a vésnökök hallatlanul precíz munkája.)



A vezérszerszámozás folyamata
A vésnök átadja az apatöveket hőkezelésre. A hőkezelés során az acél szerszámot megeddzük. A megedzett apatőről a veret mintázatát egy másik acélrúdba préseléssel (benyomással) átörökítjük, ezen az éremkép negatív képként jelenik meg. A benyomás eredményeként elnyert negatív szerszámot vagy verőtőként használjuk, azaz közvetlenül a verőgépekbe kerülnek, vagy – nagy volumenben készítendő érmék esetén – ún. anyatőként további megmunkálásnak vetjük alá.
Ekkor a keményacél anyatövet szükség szerint aprólékos vésnöki kézimunkával tovább pontosítjuk, majd újbóli benyomással elkészítjük a verőgépekbe kerülő verőszerszámok sokszorosítására alkalmas végleges apatövet. Ez az eljárás a vezérszerszámozás folyamata, amelynek révén akár milliós nagyságrendben ugyanolyan minőségű érmék gyártása biztosítható. A vezérszerszám megléte különösen a forgalmi érme gyártás területén kulcsfontosságú, ahol akár sok éven keresztül kell ugyanazt az érmét a pénzforgalom igényei szerint legyártani. Kisebb szériák gyártási szükséglete az apatőből közvetlenül benyomott verőtövekkel megoldható.
Az érmék, érmek verése
A verés során az éremképek rajzolata az előre kialakított és előkészített fémlapkákra egy vagy több ütéssel kerül, egyszerre az érme vagy érem mindkét oldalára. (kép)
A forgalmi érmék 100-200 tonna nyomóerejű gépeken egy ütéssel, az emlékérmék 360-600 tonnás gépeken három-négy ütéssel, a legnagyobb (akár fél-egykilós) érmék, érmek 2500 tonnás, hidraulikus sajtológépen készülnek.
A minőségellenőrzés és a csomagolás
A verést követően az elkészített érméket és érmeket szigorú minőségellenőrzésnek vetjük alá. A végleges kivitelezési igénytől függően, az elkészült vereteket csomagoljuk, átlátszó műanyag kapszulába helyezzük, vagy a felületüket szükség szerint további műveleteknek vethetjük alá, így galván réteggel látjuk el (pl. aranyozzuk, ezüstözzük), vagy patinázzuk. (képek)