Leírás
Az Országos Mentőszolgálat hazánk legnagyobb mentő- és egészségügyi intézménye, amely 75 éve látja el feladatait. A szervezett életmentés előzményei a 19. század második felére nyúlnak vissza hazánkban, ahol 1887-ben Európában elsőként indult meg a szervezett életmentés. Ekkor alakult meg Budapesten az Önkéntes Mentőegyesület, Kresz Géza fővárosi kerületorvos kezdeményezésére. Országos kiterjedésű mentőállomás-hálózat az első világháború után, 1926-ban jött létre. Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) alapításával 1948. május 10-től vált a mentési szolgálat egységessé, és állami irányításúvá. Míg 1926-ban 76, ma 265 mentőállomás működik szerte az országban, hogy hatékonyan segítse a betegellátást. A magyar rendszer unikális vonásokkal is rendelkezik. Kizárólag Magyarországon van főiskolai szintű mentőtiszti képzés. Az Országos Mentőszolgálat a helyszíni ellátást kiemelt fontosságúnak tartja: a beteg állapotát a helyszínen igyekeznek stabilizálni, ami komoly felszereltséget és szaktudást igényel a mentősök részéről.
Előlap: Az emlékérmék előoldalán kissé aszimmetrikus kompozícióban a Konstantinkeresztnek – a mentők és az életmentés egyetemes szimbólumának – a részlete jelenik meg, ezzel mintegy nemzetközi aspektusba is helyezve a tematikát. Alsó negyedköriratban az Országos Mentőszolgálat jelmondata, a „HIVATÁS AZ ÉLETÉRT” felirat olvasható. Az érmeképet a kötelező elemek – a Konstantinkereszt ábrázolástól jobbra, két egymás alatti sorban olvasható „MAGYARORSZÁG” felirat és „15000”, illetve „3000” FORINT értékjelzés, valamint az ábrázolás alatt, szintén két sorban elhelyezett „BP.” verdejel és „2023” verési évszám – teszik teljessé.
Hátlap: Az emlékérme hátlapi motívumai azt az OMSZ nemzetközi viszonylatban is egyedi jellemzőjét hangsúlyozzák ki, hogy működési területe az egész országra kiterjed. A hátoldal középpontjában Magyarország térképe látható, modern, kristályszerű ábrázolásmóddal megjelenítve rajta a mentőállomások országos hálózatát, melynek csúcspontjai az egyes mentőállomásokat, illetve azok helyét jelölik. A térkép jobb alsó részét az OMSZ logója fedi. Félköriratban, fent az „ORSZÁGOS MENTŐSZOLGÁLAT”, lent az „ALAPÍTVA 1948” felirat látható. Az emlékérmét tervező szobrászművész, Molnár Mercédesz mesterjegye a térkép alatt bal oldalon került elhelyezésre.