Berán Lajos-díj pályázati felhívás

A Sopronban megrendezésre kerülő Országos Érembiennále keretében, a Biennále fennállása 40. évfordulója alkalmából a Magyar Pénzverő Zrt. (Díjalapító) – tulajdonosa, a Magyar Nemzeti Bank egyetértésével – díjat alapított Berán Lajos-díj elnevezéssel, a vert érem hazai hagyományainak ápolása, elsősorban a fiatal tervezői korosztály vert érem tervezői folyamatba történő bevonása céljából.

A díj elnyerésére proof kivitelű vert érem készítésére alkalmas, eredeti (vert éremben még nem megvalósult) elő- és hátoldali grafikai tervek (együttesen pályamunka vagy pályamű) benyújtásával lehet pályázni, a mindenkori Országos Érembiennále rendezésének évében.

A díjalapító a pályamunkák tematikáját nem kívánja megkötni.  

Részvételi korhatár: betöltött 18-45. év.

Az érvényes pályázat feltétele legalább egy-egy elő- és hátoldali grafikai terv benyújtása, de egynél több pályamunkával is lehet nevezni. A pályázó saját belátása szerint a grafikai tervei mellett elkészítheti és benyújthatja az érintett tervek gipszmodelljét is.

A pályázó a pályamunka benyújtásával felelősséget vállal azért, hogy a pályamunka a saját szerzői műve, továbbá felelősséget vállal azért, hogy az általa benyújtott pályamunka nem sérti más szerzői, felhasználói, illetve személyiségi jogát, a pályamunka közzététele semmilyen jogszabályt nem sért.

A 2023. évi pályamunkák elbírálására és az eredmény kihirdetésére a XXIV. Országos Érembiennále keretében kerül sor.

Díjazás: A nyertes pályamű alkotója a Magyar Pénzverő Zrt. által alapított Berán Lajos-díjban részesül, a pályaműve bemutatásra kerül az Országos Érembiennálén, emellett a Magyar Pénzverő Zrt. megvalósítja a nyertes tervet és 10 db szerzői példányt biztosít az alkotónak. A díjazás része továbbá, hogy a nyertes pályamű alkotója egyszeri alkalommal, egy adott tematikában, nem kizárólagos meghívottként részvételi lehetőséget kap a Magyar Nemzeti Bank következő évi emlékérme-kibocsátási programja pályázati rendszerében.

A pályázat benyújtásának helye és ideje:

Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének székháza

1061 Budapest, Andrássy út 6. I. emelet;

kizárólag 2023. május 3-4. (szerda-csütörtök, 10-16 h között).

Határidő után beérkezett pályamunkákat nem áll módunkban elfogadni.

A pályamunkákat lezárt borítékban kérjük benyújtani.

A pályázathoz kérjük mellékelni a benyújtott pályamunkák rövid szöveges leírását és az érem kivitelezésére vonatkozó tervezői javaslatot.

A pályamunkák benyújtása a pályázók saját költségén történik.

A benyújtott pályamunkákat a pályázók más pályázati felhívásra nem adhatják be mindaddig, amíg a jelen pályázat eredményhirdetése meg nem történik.

Amennyiben a nyertes pályamunka esetében bármilyen, a kiírás szabályaival szembeni nem-megfelelőség merül fel, a Díjalapító a díjat visszavonhatja.

Gyűrött, félbehajtott pályamunkákat nem fogadunk el.

Pályamunkákat vissza nem küldünk, a díjazásra nem kerülő pályamunkákat a pályázók 2023. május 10-11. 10-16h közötti időszakban a beadás helyszínén visszakaphatják. A vissza nem vett pályamunkák tárolásával kapcsolatosan a Díjalapító felelősséget nem vállal.

A grafikai tervekkel szemben elvárt technikai követelmények:

A két éremoldal külön-külön, A4-es méretű lapon jelenjen meg, 160 mm-es átmérőben, fekete/fehér kidolgozással.

Bármilyen rajzeszköz használata elfogadott, a számítógépes tervező programokat is beleértve.

A terveken egyértelműen különüljön el az alapsík a plasztikai elemektől.

Az alapsík árnyékolást, sraffozást nem tartalmazhat.

A gipszmodellekkel szemben elvárt műszaki követelmények (tájékoztató jelleggel, nem kötelező elkészíteni): A gipszmodell kör alakú, átmérője kb. 160 mm, peremes kivitelben készül. A peremmagasság maximum 1,8 mm, az éremkép maximális plasztikája nem haladhatja meg a perem magasságát, míg a minimális plasztika nem kerülhet az alapsík alá és legalább 0,3-0,4 mm-rel az alapsík fölé kell emelkednie, határozott kontúrral. A betűk magassága 0,4-0,8 mm között lehet. A gipszmodell vastagsága minimum 15 mm, maximum 20 mm (külső palástja kónusz nélküli). Az alapsíknak és a reliefnek buboréktól és krátertől mentesnek kell lennie. Az alapsík nem lehet tányéros vagy hullámos és egyenetlen.

A pályamunkák készítésének ideje alatt a Magyar Pénzverő Zrt. szakembere folyamatos konzultációs lehetőséget biztosít a Társaság székhelyén, előre egyeztetett időpontban.

Időpont-egyeztetés a 06-1-210-2847-es telefonszámon lehetséges.

A nyertes pályamű kivitelezése maximum 42,5 mm-es átmérőben, színesfém alapanyagból történik.

Amennyiben a kivitelezéshez gipszmodell készítésére is szükség van és azt a nyertes Pályázó a pályamunkájához nem csatolta, a giszmodell készítésével kapcsolatosan a Díjalapító a nyertes Pályázóval külön egyeztetést kezdeményez.

A Díjalapító – ugyancsak a nyertes Pályázóval előzetesen egyeztetve – a nyertes pályaművet a vert éremben történő kivitelezéshez szükséges mértékben módosíthatja.

A Magyar Pénzverő Zrt. fenntartja a jogot a nyertes pályamű kereskedelmi célú hasznosítására is, a pályázat nyertesével kötendő külön felhasználói szerződés keretében.

A Magyar Pénzverő Zrt. Berán Lajos-díj alapítói szabályzata a honlapján (www.penzvero.hu) hozzáférhető.

 

 

 

2023-02-21